نشست خبری مهندس بهرامی ریاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر با اصحاب رسانه
 ۱۳۹۷/۰۵/۰۷ 

نشست خبری  مهندس بهرامی  ریاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر با اصحاب رسانه 

در این نشست ریاست سازمان گزارش کاملی از تغییرات اقلیمی،  وضعیت منابع آبی شهر، اقدامات انجام شده تاکنون و همچنین برنامه‌های در دست اقدام سازمان به شرح زیر را ارائه کردند.

بهرامی گفت خشکسالی و کم‌آبی در ایران یک واقعیت اقلیمی است و با توجه به افزایش جمعيت، نياز به افزايش سطح  پوشش فضاي سبز در عرصههای شهری ضروری  است. اين امر در گام اول منوط به دراختيار داشتن منابع آب بيشتر يا صرفه‌جويي در مصرف آب از منابع موجود می باشد. با توجه به اینکه مساحت کل پارکها و فضای سبز شهری ملایر 3،200،000 متر مربع و سرانه فضای سبز 8/18 متر مربع می باشد اقدامات زیر در راستای مصرف بهینه آب در فضای سبز صورت گرفته است:

استفاده از روش های نوین آبیاری: در این مورد عملیات اجرایی در بلوار آیت ا... میرشاهولد به پایان رسیده و بهره‌برداری شده است و در بلوار 32 متری مطهری  و شهرک ولیعصرطراحی پروژه انجام شده وعملیات اجرائی آن آغاز خواهد شد . با اجرای روش آبیاری بارانی در بلوار میرشاهولد مقدار آب مورد نیاز جهت آبیاری فضای سبز آن  به 3/1 کاهش پیدا کرده است.

بهبود واصلاح سامانه‌های آبیاری موجود: رفع نواقص موجود در مسیرهای انتقال آب و تعویض لوله‌‌های   قدیمی  و فرسوده انجام شده است.

 

 

کاهش هدر رفت آب درمسیرهای انتقال آب آبیاری:

 اصلاح آبیاری با تانکر : کلیه تانکرها ملزم به نصب GPS شده و یک نفر کارگر جهت کاهش تلفات آب در مسیر همراه تانکر می باشد.

لوله گذاری 1000 متر از مسیرهای درختکاری شده نیزجهت کاهش هدررفت آب انجام شده است.

جداسازی آب شرب از آب آبیاری فضای سبز: عملیات جداسازی آب شرب از آب فضای سبز در سطح شهر ملایربا جدا سازی 10 مکان دیگر  به طور کامل صورت گرفته است و دیگر برای آبیاری فضای سبز به هیچ وجه از آب شرب استفاده نمی شود . در راستای طرح جداسازی آب شرب از آب فضای سبز لوله‌گذاری و حفاری حدود 5000 مترانجام شده که  از مسیرهای مشخص شده از جمله لوله کشی  از بلوار شهید تاجوک تا میدان امیر‌کبیر جهت آبرسانی به پارک جدید الاحداث گلستان، پارک‌های سجاد و شهید صفرخانیان، میدان  طالقانی و امیر کبیر‌، و میدان امام حسین انجام شده  و برای پارک شاهد از میدان سعدی و پارک تلاش از چهار راه ورزشگاه تا کوچه تلاش لوله کشی با استفاده از دستگاه جدید(ترنچر) با عرض حفاری بسیار کم که حداقل آسیب به آسفالت خیابان ها وارد می‌شود انجام شده است .

.جلوگیری از استفاده غیرمجاز از آب:کلیه انشعابات غیر مجاز که توسط کسبه حاشیه شهر گرفته شده بود  شناسایی و نسبت به قطع آنها اقدام شد.

تامین منابع آبی پایداردر هر منطقه: جمع آوری و استفاده از آب آبهای  فصلی و نزولات جوی با احداث مخازن ذخیره آب‌های جاری انجام شده و استفاده از آب‌های سطحی موجود در شهر که به عنوان نمونه در مسیر بلوار 32 متری از آب‌های سطحی موجود جهت آبیاری درختان بلوار مدرس و از آب‌های سطحی جنب بیمارستان غرضی جهت آبیاری درختان کنار بلوار نبوت استفاده می شود.

مدیریت مصرف آب در سایر بخشها مثل آبنماها،حوض‌های آب و...

معرفی الگوهای مناسب گیاهی برای فضای سبز و جایگزینی گیاهان موجود با گیاهان با نیاز آبی کمتر: حذف چمن در نقاط غیر ضروری و استفاده از گیاهان پوششی و کاشت درختان و درختچه‌های مقاوم به کم آبی در دستور کار قرار گرفته است.به طور مثال در پارک‌های جدیدالاحداث گلستان و شقایق تا حد امکان از درخت، درختچه وگل‌های دائمی و فصلی به جای چمن استفاده شده است. همچنین از گیاهان دارویی مثل همیشه بهار و رزماری و استو خدوس (لاوان )در فضای سبز استفاده شده و در برنامه‌های آتی کشت این‌گونه گیاهان افزایش می‌یابد

بهرامی از دیگر اقدامات انجام شده توسط سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری بررسی دلایل خزان زودرس درختان چنار را عنوان کرد و اعلام نمود  که در این راستا اقدامات زیر را تا کنون انجام داده است:

نمونه برداری و انجام آزمایش خاک در منطقه

نمونه برداری از برگهای درختان و انجام آزمایشهای کامل تجزیه برگ

تنظیم برنامه آبیاری و نظارت بیشتر بر آبیاری درختان

انجام مطالعات گیاه پزشکی و دعوت از کارشناسان و اساتید دانشگاه بوعلی سینا همدان جهت بررسی آفات و بیماریهای درختان

با توجه به مشاهده علائم کمبود آهن در گیاهان، نسبت به محلول پاشی برگی درختان سطح شهر اقدام شد. همچنین از هیومیک اسید همراه با آب آبیاری جهت تغذیه درختان چنار استفاده شد.

برنامه ریزی لازم جهت ایجاد چالکود در نقاط مختلف شهر صورت گرفته که در فصل مناسب انجام می شود.

رئیس سازمان سیما منظر وفضای سبز همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده توسط اداره سیما و منظر شهری سازمان در سطح شهر را چنین اعلام نمود :

· نصب تابلوهای راهنمای شهری

· نصب تابلوهای تصاویر شهداء گرانقدر

· طراحی و اجرای المانهای مناسبتی

· نصب استندهای فانتزی

· ساخت و نصب المانهای گاری گل و کالسکه و اسب

 

· تجهیز ونصب ایستگاه دوچرخه

· رنگ آمیزی مستحدثات پارک ها و ست های ورزشی

· رنگ آمیزی مساجد و نگهبانی های پارکهای سطح شهر

· نصب،تعویض و نگهداری پرچم های سطح شهر

· رنگ آمیزی  10000مترمربع دیوارهای مخدوش و دیوارنویسی آنها

· انجام کلیه کارهای جوشکاری و تعمیرات در شهرداری جهت سایر دوایر (امورشهر،تنظیف،انسدادو...)

 

بهرامی برنامه های در دست اقدام سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهریدر آینده را

جلوگیری از توسعه نامتناسب فضاهای سبز شهری

برنامه ریزی جهت استفاده از پساب تصفیه‌ خانه فاضلاب برای آبیاری فضای سبز

مطالعه آبخیزداری آبهای سطحی شهر جهت استفاده بیشتر از آبهای سطحی

تکمیل پروژه های مربوط به آبیاری نوین(بارانی و قطره ای) در بلوارهای سطح شهر

نصب کنتور هوشمند(در حال عقد قرارداد به مبلغ 560،000،000 ریال) جهت بهره برداری بهتر از آب و محاسبه دقیق آب مصرفی

ساخت المان های جدید تونل نوری، سنگ معلق و بالن

اعلام نمود

ودرآ خر رئیس سازمان سیما منظر وفضای سبز شهری ملایر  مشکلات موجوددر فضای سبز را چنین اعلام نمود :

تمامی چاههای آب با دبی 3/2نسبت به سالهای گذشته قابل بهره برداری می باشند که این امر باعث بروز مشکلاتی برای فضاهای سبز شده است.

  تعداد 4 حلقه چاه در طی سالهای گذشته خشک شده و از مدار تامین آب خارج شده است که در صورت جایگزین نشدن با مشکلات عدیده ای روبرو خواهیم شد .

.عدم اختصاص بودجه کافی جهت تکمیل طرح‌ های آبیاری بارانی و قطره‌ای به سازمان که در صورت وجود اعتبار میتوان نسبت به صرفه جویی در آب وافزایش کیفیت فضای سبز اقدام نمودبازگشت                   

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0