.

جزئیات خبر

نقشه رقومی یک هزارم شهر ملایر تهیه شد

روابط عمومی
5160
1398/10/11
نقشه رقومی یک هزارم شهر ملایر تهیه شد

به همت شهرداری ملایر نقشه رقومی 1:1000 شهر ملایراز عکسهای هوایی با مقیاس 1:5000 تهیه شد و توسط سازمان نقشه برداری کل کشور تأیید گردید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر حسین بابایی شهردار ملایر ضمن اعلام این خبر افزود تهيه نقشه و صنعت نقشه برداري قدمت ديرينه در تمدن بشري دارد و از بخشهاي نظامي و لشگري وارد بخش صنعت شده است نقشه  به دو صورت مستقيم و غير مستقيم تهيه مي شود که در روش مستقيم  با حمل دوربين و سه پايه به محل، برداشت ميداني انجام مي شود و در روش غير مستقيم با استفاده از عکسهاي هوایي و ماهواره اي به فراخور نياز کارفرما نقشه با مقياس و دقتهای  مورد نظر تهيه مي شود.

بابایی در ادامه گفت آخرین نقشه ای که از شهر ملایر تهیه شده مربوط به عکسهای هوای 15 سال گذشته و با مقیاس 1:2000 بوده است با عنایت به نیاز شرکتهای خدمات رسان و سایر سازمانها و ادارات و همچنین شهرداری به نقشه جدید شهر ملایر و به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی اقتصادی و کاهش هزینه و به جهت جلوگیری از موازی کاری و انجام کارهای جزیره ای توسط سایر ادارات، شهرداری ملایر اقدام به تهیه نقشه توپوگرافی با مقیاس  1:1000 از عکسهای هوایی نموده است.

شهردار ملایر گفت: پس از طرح  موضوع و مکاتبه  با اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور مبلغ  تقریبی پروژه  سه میلیارد و چهارصد و ده میلیون ریال براساس فهرست بهای سال 1393 برآورد شد ولی شهرداری با استفاده از اعتبارات استانی و 65 درصد زیر قیمت این پروژه را با مبلغ یک میلیارد ودویست ملیون ریال به اتمام رساند.

شهردار ملایر با اشاره به اینکه سازمان نقشه برداری کشور عملیات عکسبرداری هوایی با مقیاس:5000 :1 جهت تهیه نقشه 1:1000  برای شهر ملایر به وسعت تقریبی 5000 هکتار را آغاز نمود گفت: عکسبرداری هوایی درتاریخ 93/09/15 توسط سازمان نقشه برداری کل کشور انجام و پس از پردازش توسط سازمان مذکور در اختیار  شرکت مهندسی مشاور فرازا طرف قرارداد با شهرداری ملایر قرار گرفت و پس از پردازش  کلیه عملیات تهیه  نقشه 1:1000 رقومی شهر ملایر به تأیید سازمان نقشه برداری کشور به عنوان ناظر پروژه رسیده است.

بابایی در انتها ویژگیهای پروژه مذکور را چنین بیان کرد:  

1- تهیه نقشه توپوگرافی به مقیاس 1:1000 برای کاداستر(نقشه پلاکهای) شهری الزام آور است .

2- به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان عزیز و ادارات خدمات رسان تأسیس بانک اطلاعات تأسیسات شهری ضروری است و این نقشه ها به عنوان مرجع، کمک موثری خواهند کرد.

3- زمینه سازی و تهیه بستر مناسب برای تحقق شهر الکترونیک را فراهم می کند.

4- تدارک و تحکیم زیر ساختها در روستاها شامل (نامیله – حاجی آباد- ازناو – حرم آباد – احمد آباد) و شهرهای پیرامون ملایر، توسط ادارات مسؤول را فراهم می کند.

5- کمک بسیار موثری به ساماندهی حاشیه شهر خصوصاً مناطق پیرامون کمربندی بروجرد و پشت ناسیونال و کارگاههای پیرامون بلوار خلیج فارس (حد فاصل میدان تعاون تا میدان نیروی انتظامی) خواهد بود.

6- عکسبرداری هوائی توسط سازمان نقشه برداری کشور و به صورت دیجیتالی با استاندارد بالا انجام شده است.

7- نقشه های تهیه شده U.T.M و با نظارت سازمان نقشه برداری کشور توسط شرکت مشاور فرازا انجام شده است.

8- هزینه اجرای پروژه با توجه به تعرفه سازمان نقشه برداری کشور در سال 1393 با 65 درصد مینوس (زیر قیمت) انجام شده است.

9- تیم تبدیل عکس به نقشه (فتو گرامتری) از پرسنل مجرب و باسابقه در سطح کشور بوده و کار از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

10- پروژه نقشه برداری رقومی ملایر کاری دانش بنیان است و زیر ساخت توسعه در مدیریت و برنامه ریزی شهری می باشد.