.

جزئیات خبر

آمادگی کامل شهرداری ملایر برای انجام عملیات زمستانی

محمد رضا طالبیان
82
1402/08/29
آمادگی کامل شهرداری ملایر برای انجام عملیات زمستانی

با نزدیک شدن فصل سرما  و آغاز بارش نزولات آسمانی شهرداری ملایر خود را برای انجام مأموریت‌های زمستانی و اقدام سریع در برابر حوادث غیرمترقبه نیمه دوم سال آماده می‌کند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر، شهردار ملایر در این خصوص گفت: همزمان با آغاز فصل سرما و شروع بارش‌های پاییز و زمستان شهرداری ملایر اقدام به تکمیل، تعمیر و خرید برخی تجهیزات و وسایل مورد نیاز نموده تا آمادگی خود را در راستای مصوبات ستاد مدیریت بحران شهرستان ملایر حفظ نماید.

مجید  فرجی ادامه داد: هر ساله با آغاز فصل پاییز و زمستان حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری ملایر اقدام به تعمیر، خرید و تجهیز امکانات و  وسایل نقلیه مورد نیاز جهت مقابله با حوادث مختلف ناشی از بارندگی‌ها می‌کند.

وی گفت: برای ارائه خدمات بهتر به همشهریان در این حوزه با همکاری و مشارکت اداره پسماند، سازمان سیما،  منظر و فضای سبز شهری و سازمان آتش‌نشانی مانور عملیات زمستانی سال 1402 برگزار شد.

فرجی اظهار داشت: در این رزمایش از تجهیزات و وسایل نقلیه جدید و سایر تجهیزات و ماشین آلات رونمایی و مورد آزمایش و تست نهایی قرار گرفتند.

فرجی به خرید برخی امکانات برای مقابله با بارش‌های ناگهانی نیز اشاره کرد و افزود: در این خصوص تعداد 5هزار عدد گونی، خریدرای میزان 250 تن نمک که با چند برابر آن ماسه اضافه می‌شود؛ همچنین آماده‌سازی تجهیزاتی مانند: 17 دستگاه کف‌کش 2 اینچی، 4 دستگاه موتور دیزلی 4 اینچ، یک دستگاه موتور برق 220وات، یک دستگاه لجن‌کش 2 اینچ و 12 دستگاه موتور آب‌کش 2 اینچ ازجمله امکاناتی است که شهرداری ملایر در اختیار دارد.

وی همچنین داشتن ماشین‌آلات را از دیگر امکانات شهرداری ملایر برای مبارزه با سیلاب و برف عنوان کرد و افزود: این ماشین‌آلات عبارتند از: گریدر 2 دستگاه، تراکتور3دستگاه، لودر 2 دستگاه، بیل بکهو 1 دستگاه، نیسان روباز 4 دستگاه، خاور روباز 16 دستگاه و 000 از جمله امکاناتی است که برای فصل سرما آماده شده است.

وی در پایان سخنان خود از مردم خواست که در صورت برزو حوادث غیرمترقبه نهایت همکاری را با مجموعه شهرداری ملایر داشته باشند تا بتوانند بهترین خدمات را به مردم عزیز و بافرهنگ ملایر ارائه دهند.

 معاون خدمات شهری شهرداری هم گفت: مجموعه پرسنل تحت معاونت خدمات شهری شهرداری از اواخر تابستان اقدام به برگزاری مانور آمادگی مقابله با حوادث غیرمترقبه نزولات سنگین آسمانی می‌نماید.

مجتبی داوری افزود: در این مانور به انجام فعالیت‌های مختلف علاوه بر حفظ آمادگی مجموعه، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای همکاران خدمات شهری، کارشناسان، پیمانکاران و مدیران مرتبط با این حوزه نیز در نظر گرفته می‌شود، که علاوه بر یادآوری و مرور فعالیت‌های مختلف اطلاعات خود را در این حوزه به روز می‌کنند.

وی داشتن تجهیزات، ماشین‌آلات موردنیاز در این بخش را یادآور شد و اظهار داشت: قبل از انجام مانور آمادگی تمام تجهیزات، ماشین‌آلات و وسایل موردنیاز به صورت حضوری بررسی و نواقص آنها بر طرف می‌شود و از سالم بودن این امکانات مطمئن می‌شویم تا در هنگام کار در شرایط بحرانی با مشکلی روبرو نشویم.

معاون خدمات شهری به برخی از مشکلات سال‌های گذشته در روند انجام کار نیز اشاره کرد و ابراز داشت: در سال‌های گذشته به خاطر حجم بالای نزولات آسمانی با مشکلات مختلفی از جمله دستگاه‌ های پمپاژ آب روبرو می‌شدیم که امسال برای جلوگیری از تکرار مشکلات گذشته اقدام به خرید 3 دستگاه موتور پمپاژ آب با ظرفیت 12 اینچ برای آب‌کشی معابر نمودیم تا معابر، کانال‌ها و جاهایی که با مشکل تخلیه آب روبرو می‌شدیم  مجدد برخورد نکنیم و به طور همزمان 12 اینچ آب پمپاژ می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری ملایر در ادامه افزود: با اغاز فصل زمستان و بروز یخبندان در برخی از قسمت‌های شهر شرایط لغزندگی معابر به وجود می‌آید و مردم انتظار دارند در این شرایط شاهد معابر ایمن باشند، امسال علاوه بر امکانات سال گذشته 4 دستگاه تیغه برف‌روبی و 2 دستگاه گریدر به ناوگان اضافه شده، همچنین یک دستگاه نمک‌پاش و تعداد 30 دستگاه کامیون و کامیونت هم آماده انجام نمک‌پاشی در معابر و خیابان‌های سطح شهر است.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که باید در هنگام نمک‌پاشی رعایت کنیم مصرف استاندارد نمک است که این نکته برای ما بسیار مهم است و تلاش داریم که از حداقل نمک برای جلوگیری از آلودگی محیطی و خسارت به برخی زیرساخت‌ها استفاده کنیم.

 

داوری اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین نمک‌پاشی در معابر و خیابان‌ها  با آن روبرو هستیم عدم همکاری مردم با همکاران ما در انجام کار است و از آنان می‌خواهیم در زمان انجام کار نمک‌پاشی فاصله مناسب را با ماشین‌آلات نمک‌پاشی رعایت کنند تا مانع خسارت به وسایل نقلیه به علت پرتاب ریزسنگ‌ها در حین نمک‌پاشی به وسایل نقلیه آنان شود؛ همچنین از مردم خواهش می‌کنیم که در هنگام لغزندگی سطح معابر حداقل تردد را نداشته و فقط برای کارهای ضروری تردد کنند.

داوری به مستقر کردن باکس‌های ماسه و شن در سطح شهر نیز اشاره کرد و افزود: در این خصوص 40 نقطه از معابر سطح شهر را باکس‌هایی با رنگ زرد مستقر کردیم، که در این مخازن نمک و شن موجود است و به صورت 24 ساعته بررسی و پر می‌شوند تا مردم هم در هنگام ضرورت با پاشیدن شن و نمک کنار مجموعه ما بتوانند در شرایط بحرانی همکاران ما را یاری و سرعت عمل آنان  را بالا ببرند.

وی در پایان سخنان خود به برگ‌ریزان پاییز هم که از چند روز اخیر آغاز شده اشاره کرد و ابراز داشت: از مردم درخواست داریم که برگ‌هایی که خزان شد و ریخته شده در معابر را آتش نزنند و یا آشغال روی آن نریزند تا همکاران ما با جمع‌آوری این برگ‌ها و تحویل آن به گلخانه‌داران برای تهیه کود برگ بتوانیم به مانند سال گذشته مبلغ قابل توجهی را به حساب خزانه شهرداری واریز نماییم تا در خدمات‌رسانی بهتر به مردم عملکرد خوبی را ارائه بدهیم.