.

جزئیات خبر

شهردار ملایر : تکمیل پروژه های ناتمام ملایر تا پایان سال محقق می شود

روابط عمومی
2113
1399/04/19
شهردار ملایر : تکمیل پروژه های ناتمام ملایر تا پایان سال محقق می شود

به مناسبت فرارسیدن هفته ی شهرداری ها و دهیاریها تور خبری و نشست خبری شهردار ملایر برگزار شد و در طی آن خبرنگاران از نزدیک از روند اجرایی پروژه های نیمه تمامی که قدمت ساخت برخی از آنها به سال ها قبل باز می گردد بازدید کردند ، مجتمع تجاری و فرهنگی محله سرجو مجموعه تفریحی و توریستی بزرگ بام ملایر، مجتمع تفریحی توریستی جهان کوچک (مینی ورد) و سایت جدید مدیریت بحران ملایر از جمله پروژه های شاخصی بودند که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت و پس از آن، جلسه ی خبری شهردار ملایر با اصحاب رسانه و خبرنگاران در سالن جلسات شهرداری  برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر، حسین بابایی شهردار ملایر در حاشیه این بازدیدها گفت : اتمام طرح های عمرانی نیمه تمامی که از دوره شوراهای قبل در ملایر کلید خورده است به یکی از چالش های بزرگ شهرداری ملایر تبدیل شده اما در این دوره با وجود تمامی موانع و محدودیت های مالی ، رویکرد و اولویت اصلی خود را تکمیل این پروژه ها قرار داده ایم و در نظر داریم در یک سال باقی مانده از این دوره مدیریت، پروژه های نیمه تمام را به سرانجام برسانیم

در این تور خبری نخستین پروژه هایی که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت رستوران سنتی بام ملایر، رستوران جزیره، رستوران کلاسیک، برکه های مصنوعی، نمازخانه، متل ها، پارک جنگلی و آبشارمصنوعی بام ملایر بودند که جهت تکمیل ساخت در دست اقدام قرار دارند و به گفته شهردار مجموعه تفریحی توریستی بام ملایر به وسعت 160 هکتار که در شمالی ترین نقطه ملایر قرار دارد، یکی از بزرگترین طرح های گردشگری استان محسوب می شود و مطابق برنامه زمانبندی تا پایان سال جاری، تکمیل و به بهره برداری می رسد.

 شهردار ملایر با بیان اینکه مشکل اصلی شهرداری در تکمیل پروژه ها کمبود منابع مالی است اظهار کرد : ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به صورت غیرنقدی برای این کار پیش بینی کرده ایم و در صورتیکه بتوانیم این منابع را نقد کنیم و به رکود برنخوریم پروژه ها را تکمیل خواهیم کرد.

حسین بابایی با بیان اینکه بودجه پیشنهادی شهرداری ملایر برای سال جاری ۱۲۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش چشمگیر حقوق پرسنل از این رقم ۸۵ میلیارد تومان فقط صرف هزینه های جاری می شود با این وجود تلاش می کنیم بسیاری از پروژه های نیمه کاره را تعیین تکلیف کرده و به اتمام برسانیم.

 وی در حاشیه بازدید از بام ملایر گفت : یکی از پارامترهای مهم جذب گردشگر رستورانها هستند ، با توجه به ظرفیت مبل و منبت و ورود گردشگران بیشمار داخلی و خارجی ، اما متأسفانه این خلأ در ملایر وجود دارد از این رو سعی کردیم با احداث رستوران های سنتی و کلاسیک و مدرن در این مجموعه تا حدودی این ضعف را پوشش دهیم .

بابایی با بیان اینکه با ایجاد این رستورانها امکان تهیه و سرو انواع غذاهای سنتی ، کلاسیک و فست فود برای انواع ذائقه ها  فراهم می شود افزود : فنداسیون رستوران جزیره که شبیه غار ساخته می شود آماده و با پیمانکار عقد قرارداد شده است، مساحت این رستوران 590 مترمربع و برای سرو فست فود در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه بازدید عنوان کرد: رستوران کلاسیک که با معماری فاخر ایرانی، فضای منحصر به فردی را ایجاد کرده است در مرحله پایانی تکمیل پایه ستون های رستوران ، ستون های هخامنش و المان های تچر قرار دارد و ظرف 10 روز آینده تکمیل می شود.

بابایی همچنین از مراحل پایانی ساخت رستوران سنتی خبر داد و افزود: این رستوران به مساحت 320 مترمربع و مساحت محوطه 800 مترمربع است که با توجه به چشم انداز زیبای محوطه در نظر داریم پس از تکمیل بنای رستوران، آلاچیق هایی برای انتفاع شهروندان از این فضا ایجاد کنیم.

وی با تأکید بر اینکه توسعه کمربند فضای سبز شمال شهر را مجدانه پیگیری می کنیم گفت: علاوه بر 41 هکتار درخت کاری بالای دریاچه کوثر، 10 هکتار نیز در محوطه بالای بام ملایر در دست اقدام است و قصد داریم کاشت درخت بادام کوهی را که سال گذشته به صورت آزمایشی انجام و بازدهی مطلوب آن مسجل شد به صورت گسترده و با مشارکت مردمی انجام دهیم.

شهردار ملایر در حاشیه بازدید از مجتمع تفریحی توریستی جهان کوچک (مینی ورد)، از اجرای 12 پروژه به صورت همزمان در این مجتمع خبر داد و گفت: ساخت این مجموعه که نخستین پارک مینیاتوری خاورمیانه است، از سال 1389 در زمینی به وسعت 48 هکتار و با ساخت المان های تخت جمشید، آکروپلیس، برج ایفل، آرامگاه حافظ و خیام،  برج پیزا و پل ورسک شروع شد و قرار بود 138 اثر تاریخی ملی و جهانی را در خود جای دهد اما مدت ها به دلیل مشکلات مالی نیمه کاره ماند، که در این دوره با ساخت المان های جدید و مرمت آن دسته آثاری که دچار بی مهری و آسیب دیدگی شده بودند، روح تازه ای در کالبد آن دمیده شد و عملیات ساخت این مجموعه تفریحی و توریستی از نو آغاز شد که در راستای تسریع تکمیل پروژه های نیمه تمام، در سال جاری جدای از اعتبارات دولتی، 15 میلیارد تومان اعتبار برای این منظور اختصاص داده ایم.

بابایی ادامه داد: در منطقه تمدن های مختلف مینی ورد، عملیات ساخت اهرام ثلاثه مصر، مجسمه های شیلی، استون هنج انگلستان، دیوار چین، تاج محل هندوستان و مسجد ایاصوفیه شروع شده است.

وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی ساخت بنای کاخ خورشید، برج قابوس، آبشار نیاگارا، میدان شهدا شامل کتیبه هایی با مضامین ایثار و شهادت و باغ مشاهیر که در آن 64 سردیس مشاهیر جهانی و ملی نصب خواهد شد، خبر داد و گفت : در راستای حفاظت از این آثار، دیوارکشی این مجموعه به طول 3400 متر و با اعتبار 2 میلیارد تومان در حال انجام است .

حسین بابایی، در راستای افزایش ضریب امنیت و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی گفت:  به زودی باغ تاریخی سیفیه، مجموعه های بام ملایر و دریاچه کوثر به دوربین های نظارتی با کیفیت بالا و با هزینه کرد 3 میلیارد تومان اعتبار مجهز می شوند و نیز برای جلوگیری از ورود موتورسوارها به پارک سیفیه نرده کشی دور پارک به طول سه هزار متر انجام می شود.

مجتمع تجاری و فرهنگی محله سرجو و سایت جدید مدیریت بحران ملایر از دیگر پروژه های عمرانی بود که مورد بازدید قرار گرفت، شهردار در مورد این پروژه گفت: مجتمع سرجو را بر مبنای سه طبقه و در راستای توانمندسازی خانواده ها و انجام کارهای فرهنگی و تجاری ساخته ایم ، با توجه به اینکه این محله از اولویت های طرح بازآفرینی است اگر بتوانیم از اعتبارات بازآفرینی استفاده کنیم دو طبقه دیگر را می سازیم در غیر این صورت از محل هزینه های جاری شهرداری ساخت یک طبقه تجاری را ادامه می دهیم.

بابایی از ارائه طرح سایت مدیریت بحران جدید شهر به کمیسیون ماده 5 خبر داد و خاطرنشان کرد : تمام سایت های آتش نشانی ملایر عمدتاً در منطقه غرب ملایر قرار دارند برای رفع خلا در منطقه شرق این سایت در میدان بهارستان احداث می شود.

وی همچنین لکه گیری و روکش آسفالت 44 هزار متر مربع از معابر شهر و درزگیری ترک های آسفالت با مواد پلیمری به طول 28 هزار متر را از دیگر اقدامات شهرداری در سه ماهه نخست سال برشمرد و از جدول گذاری 8 هزار متر و پیاده رو سازی  15 هزار متر مربع در سطح معابر شهری خبر داد.

شهردار ملایر، بازارچه میوه و تره بار بلوار 15 خرداد با 1500متر مربع مساحت شامل 32 باب مغازه ، مجتمع تجاری شهروند 2 در سه طبقه و 31 باب مغازه ، بازسازی و راه اندازی استخر کریم خان زند و پارکینگ طبقاتی با 6 هزار مترمربع مساحت را از جمله پروژه هایی عنوان کرد که تکمیل و به بهره برداری رسیده اند و در پایان خاطرنشان کرد : مجموعه مدیریت شهری در راستای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان تمام توان خود را به کار گرفته و از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.