.

جزئیات خبر

پروژه های بازآفرینی ملایر تکمیل می شود

اداره ارتباطات
1738
1399/09/09
پروژه های بازآفرینی ملایر تکمیل می شود

با دستور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران پروژ های بازآفرینی ملایر تکمیل می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر به دنبال حضور دکتر عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی در ملایر و بازدید میدانی و تشکیل جلسه با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستان در خصوص پروژه های بازآفرینی جلسه ای در فرمانداری ویژه ملایر تشکیل شد.

حسین بابایی شهردار ملایر در این جلسه گفت در راستای طرح های موضوعی و موضعی  مطالعات بافت فرسوده ملایر در سال 1387 آغاز و مطالعات اولیه در محدوده ی 173هکتار آغاز و برای 20 هکتار آن بعنوان هدف طرح تهیه شد و در سال 1391 مطالعات سکونت گاههای غیر رسمی توسط مهندسین مشاور به وسعت 225 هکتار که 16درصد جمعیت شهر در آن مناطق زندگی می کنند و 8/6 درصد سطح شهر ملایر را تشکیل می دهد انجام شد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته ملایر دارای 5 محله سکونتگاه غیر رسمی است که از 5 محله شناسایی شده 2 محله ی شمس آباد با وسعت 30 هکتار و جویبار ( سرجو ) با وسعت 36 هکتار به عنوان پروژه اولویت دار انتخاب شد و پس از تغییر رویکرد دولت در محدوده و محلات مسئله دار شهری تحت عنوان "بازآفرینی شهری پایدار" در شهر ملایر مطالعات بازآفرینی آغاز و در مجموع 837 هکتار از مساحت شهر ملایر معادل 39 درصد محدوده قانونی به عنوان گونه های محدوده و محلات باز آفرینی شناسایی و مصوب شد که پس از آن با مشارکت شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی استان همدان و اقدام مشترک سایر دستگاه ها پروژه های متعددی در آن محلات انجام گرفته است

بابایی در ادامه خواستار مساعدت معاون وزیر راه و شهرسازی و مسئولین استانی و شهرستانی در خصوص تکمیل این پروژه ها شد و تعدادی از آنها را معرفی نمود.

(پروژه بوستان گلستان )

شهردار ملایر گفت به منظور توسعه سرانه فضای سبز در محله شمس آباد شهرداری اقدام به تملک 8000 متر مربع  زمین در این محله نمود و پس از یکپارچه سازی در راستای طرح جامع اقدام مشترک برنامه ملی باز آفرینی شهری با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان 4000 متر مربع از این زمین بعنوان فاز نخست بوستان گلستان  با اعتبار 6 میلیارد ریال ساخته و به بهره برداری رسید.

(پروژه پایگاه فرهنگی محله شمس آباد )

شهردار ملایر در ادامه از واگذاری 200 متر مربع از زمینهای تملک شده در منطقه شمس آباد جهت ساخت پایگاه فرهنگی به نیروی مقاومت بسیج خبر داد و گفت این پروژه در راستای طرح جامع اقدام مشترک برنامه ملی بازآفرینی شهری انجام گرفته و با مساعدت نیروی مقاومت بسیج پروژه مذکور پیشرفت فیزیکی 30% داشته که با راه اندازی این مرکز فرهنگی خدکات بهداشتی ، فرهنگی ، هنری ، آموزشهای فنی و حرفه ای و مشاوره ای به ساکنین محله ارائه خواهد شد.

 

(پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی منطقه شمس آباد به خارج از شهر )

بابایی در ادامه از احداث کانال سر پوشیده خیابان شهید نصیری خبر داد و گفت به منظور جمع آوری و هدایت آبهای سطحی به خارج از شهر در ناحیه جنوب غربی ملایر با مشارکت اداره کل راه و شهرسازی استان این کانال احداث و مقدار171 متر آن به اتمام رسیده و باقیمانده آن به طول 1550 متر نیاز به تامین اعتبار دارد و خواستار مساعدت جهت اتمام آن شد.

(پروژه توسعه شبکه جمع آوری و نصب انشعاب فاضلاب در منطقه شمس آباد و سرجو )

شهردار ملایر از مشارکت با اداره کل راه و شهرسازی استان و شرکت آب و فاضلاب جهت احداث شبکه جمع آوری و نصب انشعابات فاضلاب خبر داد و گفت این پروژه به طول 4500 متر و با اعتبار 12 میلیارد ریال انجام گرفته است.

(پروژه احداث مرکز فرهنگی تجاری سرجو )

شهردار ملایر در ادامه از تملک زمین به متراژ 700 متر مربع در حاشیه میدان استاندارد منطقه سرجو خبر داد و گفت به منظور احداث و راه اندازی سرای محله و همچین بازار میوه و تره بار این پروژه در سه طبقه و هر طبقه 500 متر مربع بنا احداث گردید و تا کنون 40% پیشرفت فیزیکی داشته است.

و در طبقه هم کف آن تعداد 7 دهنه مغازه تجاری جهت بازارچه میوه و تره بار در نظر گرفته شده است.

(پروژه احداث مرکز درمانی سرجو)

بابایی گفت شهرداری با تملک یک قطعه زمین و واگذاری آن جهت مرکز درمانی و صدور پروانه رایگان در این پروژه سهیم بوده که با همکاری ادارات مرتبط قرار است این مرکز جهت رفاه حال ساکنین محل ساخته شود.

زمین مورد نظر این پروژه 213 متر مربع است که از محل بودجه های بازآفرینی سال 97  مبلغ 8 میلیارد  ریال بعنوان مبلغ اولیه در نظر گرفته شده و با توجه به تورم و افزایش قیمت  مصالح نیازمند مساعدت جهت ادامه کار است و این بنا به مقدار 630 متر مربع در سه سقف در حال ساخت است.

(پیاده رو سازی بلوار کریمخان زند)

وی در ادامه گفت به منظور انجام خدمات عمرانی و شهرسازی به مناطق حاشیه ای شهر، جدول کاری و پیاده رو سازی بلوار کریمخان زند از محل درآمد عمومی شهرداری انجام گرفته که شامل 900 متر جدولکاری و 2700متر مربع آجر فرش با اعتبار 6 میلیارد ریال می باشد.

 

(محوطه سازی یخدان میر فتاح )

بابایی در ادامه گفت شهرداری ملایر با تملک زمینی به مساحت 7000 متر مربع در سال 96 و 97 جهت بهبود محوطه یخدان تاریخی میرفتاح اقدام نمود و به دنبال تملک 4000 متر مربع دیگر است. و اداره کل راه و شهر سازی استان همدان در راستای حفظ و سیانت از آثار و ابنیه تاریخی اقدام به محوطه سازی پیرامون آن نمود و در فاز نخست آن مبلغ 9 میلیارد  ریال هزینه شده است.

(توسعه شبکه جمع آوری و نصب انشعابات فاضلاب )

شهردار ملایر در ادامه گفت با مشارکت شهرداری ملایر و اداره کل راه و شهر سازی استان و با همکاری شرکت آب و فاضلاب توسعه شبکه جمع آوری و نصب انشعابات فاضلاب در محلات سرجو و شمس آباد به طول 4500 متر و مبلغ ده میلیون ریال انجام گرفت که شهرداری نسبت به اصلاح و ترمیم نوار حفاری و آسفالت آن اقدام نمود که بار مالی آن برای شهرداری 12 میلیارد ریال بوده است.

(پروژه احداث کانال پشت ناسیونال )

وی در این خصوص گفت شهرداری ملایر با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان اقدام به اجرای دیوار حائل کانال پشت ناسیونال به طول 175 متر نموده و هم اکنون شهرداری مشغول ساخت دال بتنی پیش ساخته جهت پوشش روی کانال مذکور می باشد و بزودی نصب خواهد شد.

(اجرای آسفالت در محدوده بازآفرینی شهری و بافت فرسوده )

بابایی در ادامه گفت به منظور تسهیل عبور و مرور و مرمت آسفالت در مناطق بازآفرینی، شهرداری با دریافت 230 تن قیر یارانه ای سهمیه سال 97 و 98 از سوی اداره کل راه و شهرسازی اقدام به اجرای آسفالت به متراژ 46000 متر مربع در معابر مناطق بافت فرسوده و بازآفرینی شهری ملایر نمود.

(تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمانی محدوده بازآفرینی)

شهردار ملایر در این خصوص گفت با توجه به تبصره ب ماده 6 آئین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی در راستای حمایت از بهسازی و توانمندسازی بافت فرسوده و ساماندهی املاک عادی و جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز ، تخفیف عوارض صدور مجوز ساختمانی صرفا جهت املاک مسکونی واقع در محدوده بازآفرینی مشمول 30 تا 100 درصد بوده و شامل محله های عاشورا – خیابان شهید صفرخانیان – طالقانی – محله شمس آباد- محله امامزاده عبدا.. – محله سرجو و محله جعفرآباد می باشد.

 در انتهای جلسه معاون وزیر راه و شهر سازی در خصوص تامین اعتبار پروژه های مرکز درمانی سرجو، مرکز فرهنگی تجاری سرجو، جمع آوری آبهای سطحی محله شمس آباد و قیر مورد نیاز آسفالت برای این محلات قول مساعد دادند.