.

جزئیات خبر

موآیی های جزیره ی ایستر شیلی از ملایر سر درآورند

روابط عمومی
1674
1399/10/06
موآیی های جزیره ی ایستر شیلی از ملایر سر درآورند

شهرداری ملایر در ادامه ی تکمیل پروژه های مجموعه ی جهان کوچک(مینی ورد) تعداد 10 عدد از مجسمه های باستانی جزیره ی ایستر شیلی را احداث نمود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر، منصور شاهسواری بابوکانی سرپرست اداره ی کنترل و نظارت بر پروژه های عمرانی شهرداری ملایر، ضمن اعلام این خبر گفت: مهمترین مظهر فرهنگی کشور شیلی مجسمه های موآیی هایی است که در جزیره ی ایستر این کشور وجود دارند که در طی یک دوره ی کوتاه خلاقیت و فعالیت خرسنگی، کنده کاری شده اند و بر طبق آخرین تحقیقات باستان شناسی، تعداد 887 مجسمه ی سنگی یک شکل و یک پارچه در موزه و در جزیره، شناسایی شده است.

شاهسواری افزود: برخی از موآیی ها دارای کلاه یا تاج های قرمز رنگی هستند که دلیل آن مشخص نیست ولی برخی از باستان شناسان می گویند که این گونه ی موآیی ها مفهوم آیینی خاصی داشته اند که احتمالاً برای یک طایفه یا یک خانواده ی بخصوصی مقدس بوده اند که در نمونه ی  ساخته شده توسط شهرداری ملایر نیز یکی از مجسمه ها با کلاه قرمز رنگ ساخته شده است.

سرپرست اداره ی کنترل و نظارت بر پروژه های عمرانی شهرداری ملایر با بیان این نکته که شهرداری ملایر تعداد 10 عدد از مجسمه های جزیره ی ایستر شیلی را با ارتفاع میانگین 3 متر در مجموعه ی جهان کوچک ملایر ساخته است، گفت: این مجسمه ها دارای اسکلت فلزی و رویه ی بتنی می باشند که به جهت نشان دادن بافت و رنگ خاکستری و سیاه مجسمه ها، روی آنها پتینه کاری شده است.

شاهسواری در پایان از عموم شهروندان و هموطنان علاقه مند به دیدن این مجسمه ها و بسیاری از نمادهای تاریخی و ملی کشورهای مختلف جهان در مجموعه ی مینی ورد ملایر دعوت نمود پس از برقراری وضعیت سفید کرونایی و شروع مسافرت ها، به شهردیدنی ملایر سفر نمایند و از نزدیک نظاره گر این مجموعه ی زیبا باشند.