.

جزئیات خبر

ساخت آرامگاه فردوسی در مینی ورد

اداره ارتباطات
1106
1400/01/25
ساخت آرامگاه فردوسی در مینی ورد

بنای آرامگاه فردوسی به مساحت یک چهارم واقعی در مجموعه تفریحی توریستی جهان کوچک(مینی ورد )ساخته می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر حسین بابایی شهردار ملایر ضمن اعلام این خبر افزود در راستای ساخت المانهای اماکن تاریخی و ملی ایران و سایر نقاط جهان در مجموعه تفریحی توریستی جهان کوچک(مینی ورد ) بنای آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی کاملاً مشابه بنای واقعی و در ابعاد کوچکتر ساخته می شود.

بابایی در ادامه گفت بنای آرامگاه فردوسی در شهر توس در استان خراسان رضوی واقع شده که یکی از زیباترین مقبره های ایران است که نقشه جدید آن در سال 1312 تصویب و در سال 1313 به پایان رسیده که پس از چندین سال دچار نشست شده و در سال 1347 توسط هوشنگ سیحون بازسازی شده است.

بنای آرامگاه اصلی دارای مساحت 1043 متر و ارتفاع 18 متر می باشد و از هر سو دارای پلکان است و از چندین مکعب ساخته شده که بزرگترین آن 28 متر طول دارد.

شهردار ملایر در ادامه گفت ساخت بزرگترین مکعب  این المان در ابعاد 14 متر به میزان نصف ابعاد واقعی و در کل به مساحت یک چهارم  واقعی ساخته و نمای آن از جنس سنگ مرمریت چینی خواهد بود.

بابایی در ادامه از ساخت ستونهای سنگی این آرامگاه در اصفهان خبر داد و گفت این ستونها کاملا مشابه ستون اصلی است و سنگ نوشته های دور آرامگاه که از اشعار فردوسی می باشد نیز ساخته خواهد شد.

بابایی در انتها گفت قرار است این بنا تا پایان این دوره شورای اسلامی شهر به اتمام و بهره برداری برسد.