.

جزئیات خبر

معبد چغا زنبیل در مینی ورد ساخته می شود

اداره ارتباطات
878
1400/01/28
معبد چغا زنبیل در مینی ورد ساخته می شود

 المان بنای معبد چغا زنبیل که به شکل زیگورات می باشد و 3200 سال قبل در شوش از استان خوزستان ساخته شده در ابعاد کوچکتر و در راستای ساخت اماکن تاریخی و میراث ماندگار جهان در مجتمع تفریحی توریستی جهان کوچک ( مینی ورد ) ساخته می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر حسین بابایی شهردار ملایر ضمن اعلام این خبر افزود چغازنبیل در واقع یک شهر به‌جای مانده از دوره عیلامی است که ۱۰۰ هکتار وسعت دارد. زیگورات چغازنبیل یا معبد چغازنبیل بنایی مطبق، شگفت‌انگیز، شاخص و مهم‌ترین بنای باقی‌‌مانده از این شهر باستانی است و با توجه به اهمیت و ارزشمندی آن در دی‌ماه سال ۱۳۴۸ یک اثر ملی شناخته شد و در سال ۱۹۷۹ میلادی به‌عنوان نخستین میراث جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید.

 بابایی در ادامه گفت زیگورات چغازنبیل مهم‌ترین و بلندترین بنای شهر اونتاش گال است که به‌صورت چهارگوش در پنچ طبقه و به ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر بنا شده است که به‌صورت هرم از پایین به بالا کوچک‌تر می‌شد و این بنای خشتی است که روی آن را با آجر پوشانده‌اند. روی طبقه چهارم، معبد کوچکی به‌صورت یک اتاق ساخته شده بود که امروزه معبد آن وجود ندارد و تنها گل میخ‌ها و آجرهای لعابداری از آن باقی مانده است.. ارتفاع این معبد ۵۲ متر بوده که در حال حاضر تنها ۲۵ متر آن در دو و نیم طبقه باقی مانده است.

شهردار ملایر از ساخت این مجموعه در ابعاد 14*14 خبر داد و گفت این المان در وسط سنگ چین و دور آن با آجر سنتی  شبیه بنای اصلی پوشانده خواهد شد و ارتفاع آن 6/70  متر خواهد بود.

بابایی در انتها گفت برابر برنامه ریزی های به عمل آمده این بنا تا تابستان به اتمام و به بهره برداری خواهد رسید.