.

جزئیات خبر

ساخت ساختمان و بادگیر باغ دولت‌آباد یزد در مینی ورد ملایر

اداره ارتباطات
861
1400/04/07
 ساخت ساختمان و بادگیر باغ دولت‌آباد یزد در مینی ورد ملایر


ساخت ساختمان و بادگیر باغ دولت‌آباد یزد در مینی ورد ملایر

به همت شهرداری ملایر باغ دولت آباد که یکی از باغ‌های قدیمی شهر یزد است  و در تاریخ 1346/۱۲/23به شماره ۷۷۴ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته‌ و همچنین یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکواست در حال ساخت می باشد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر حسین بابایی شهردار ملایر ضمن اعلام این خبر افزود باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و در سال ۱۱۶۰ ه‍.ق توسط علی رضائیان صباغ معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. آن زمان، باغ دولت آباد خارج از محدوده شهر یزد قرار داشت اما با گذشت سال‌ها و پیشروی شهر یزد، امروز این باغ را در مرکز شهر و محله چهارمنار می‌بینیم.

شهردار ملایر در ادامه گفت خان بزرگ ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ رساند و سپس مجموعه حکومتی خو د را بنا کرد. این باغ با مساحتی در حدود 70000 مترمربع شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماهای بسیاری بوده که در فضای بین آن‌ها باغ‌های با درختان انار و انگور  و کاج و… باگل‌های فراوانی زینت بخش محیط بوده‌اند.

بابایی افزود باغ دولت‌آباد از دیدگاه گونه‌شناسی عملکردی" باغ سکونتگاهی-حکومتی"است. به نحوی که باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی، مراسم ورزشی و اداره امور شهر بوده‌است و باغ اندرونی، بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به‌شمار می‌رفته‌است.  عمارت هشتی از مهم‌ترین بخش‌های مجموعه به‌شمار می‌رود که در آن، تلفیق جریان هوا و آب به زیباترین شکل صورت گرفته‌است و در این ساختمان با تلفیق باد و آب که درحوض‌های داخل ساختمان درجریان است هوای خنک از زیر بادگیر به قسمت شاه‌نشین و تالارها انتقال پیدا می‌کند.
 شهردار ملایر در ادامه گفت شاخصه اصلی و منحصربه‌فرد باغ دولت‌آباد، بادگیر آن است که با ارتفاع33/8   متر بلندترین بادگیر خشتی جهان شناخته می‌شود. این بادگیر برخلاف دیگر نمونه‌های خود که به‌شکل مستطیل ساخته می‌شوند، ظاهری هشت ضعلی دارد که باعث می‌شود باد از هر سمتی که بوزد، به‌راحتی وارد دریچه‌های بادگیر شده و به سمت پایین هدایت شود. هوشمندی دیگری که در معماری این بادگیر دیده می‌شود، حوض آبی است که در قسمت انتهایی آن قرار دارد. باد گرم و کویری یزد، وارد بادگیر شده، از میان پره‌های چوبی می‌گذرد و بخشی از حرارت خود را از دست می‌دهد، در طول مسیر و به‌خصوص با وزیدن بر روی سطح آب، خنک می‌شود.

شهردار ملایر در خصوص ساخت بنای این باغ در مجموعه مینی ورد گفت عمارت و بادگیر خشتی آن  و حوض اصلی باغ در مجموعه جهان کوچک در حال ساخت می باشد که بنای عمارت  آن با ابعاد14/70 در14/10 متر و مساحت 210 متر مربع ازنظر ابعاد نصف ابعاد واقعی و از نظر مساحت یک چهارم ابعاد واقعی و ارتفاع بادگیر آن17.5 متر نصف ارتفاع بادگیر اصلی ساخته می شود و حوض جلو عمارت به طول 46 متر و عرض 6 متر ساخته شده است.

بابایی در انتها گفت ساخت این بنا در مجموعه جهان کوچک از نظر مصالح بکار رفته شبیه بنای واقعی می باشد و ابراز امید واری کرد عملیات عمرانی آن تا اواخر مردادماه اتمام و به بهره برداری برسد.