.

جزئیات خبر

احداث قلعه فلک الافلاک در مینی ورد ملایر

اداره ارتباطات
503
1400/06/16
احداث قلعه فلک الافلاک در مینی ورد ملایر

به دنبال ساخت نماد ها و المان های ایرانی و خارجی در مجموعه تفریحی توریستی جهان کوچک (مینی ورد ) ملایر المان بنای قلعه فلک الافلاک ساخته می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر حسین بابایی سرپرست شهرداری ملایر ضمن اعلام این خبر افزود قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپور خواست بر فراز تپه ای در شهر خرم آباد در استان لرستان ساخته شده بنای باشکوه این قلعه مربوط به دوره ساسانیان می باشد و زمانی به عنوان زندان برای اسرای رومی استفاده می شد و در قرن چهارم نیز به عنوان مقر حکومت انتخاب گردید، پس از آن تبدیل به خزانه داری حاکم لرستان شد و به خاطر معماری زیبا جزو شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا شناخته شده است.

شهردار ملایر در ادامه گفت قلعه فلک الافلاک در زمان قاجار بازسازی شد و در دوران پهلوی نیز به عنوان پادگان نظامی و زندان سیاسی استفاده می شد. سر انجام در سال ۱۳۴۹ قلعه فلک الافلاک به شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و تبدیل به موزه شد.

بابایی در خصوص معماری به کار رفته در این بنا گفت معماری بی نظیر قلعه فلک الافلاک زبانزد همگان است  و به خاطر زیبایی معماری قلعه فلک الافلاک توسط بسیاری از کارشناسان لقب شاهکار مهندسی و معماری دنیا به خود گرفته و مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه سنگ، آجر بزرگ، خشت و ملات گچ و آهک است این قلعه سیستم رطوبت ‌گیری دارد و با توجه به اینکه این قلعه با موادی مانند سنگ و چوب ساخته شده و در برابر رطوبت آسیب ‌پذیر است، در بالاترین نقطه شهر خرم آباد ساخته شده تا باد به داخل ساختمان نفوذ کند و پایه ‌های قلعه را خشک نگه دارد.

شهردار ملایر در خصوص بنای این اثر گفت مساحت زیربنای فعلی قلعه چیزی در حدود 5300 متر مربع است که بیشترین طول آن 100 متر و بیشترین عرض آن 75 متر و بیشترین ارتفاع آن 23 متر است و این قلعه دو میدان و 8 برج و هم چنین 300 جان‌پناه دارد که با هنرمندی و معماری خلاقانه‌ای ساخته شده است که در گذشته و زمان رونق داشتن، این قلعه شامل 12 برج بوده که گویا از 12 برج فلکی یا 12 ماه سال برگرفته شده است  اما با گذشت زمان و فرسودگی قلعه، 4 برج از آن تخریب شده است و هم اکنون 8 برج در اطراف این قلعه، مستحکم و پابرجا مانده است.

شهردار ملایر در خصوص  بنای ساخته شده در مجموعه جهان کوچک گفت این بنا با وسعت حدود 500 متر مربع بیشترین طول آن 33 متر و بیشترین عرض آن  17.5 متر و بیشترین ارتفاع آن 5/5 متر است و ابراز امید واری نمود تا پایان تابستان به بهره برداری برسد.