.

جزئیات خبر

گرمخانه شهرداری ملایر سرپناهی برای بی خانمانها

اداره ارتباطات و امور بین الملل
410
1400/08/17
گرمخانه شهرداری ملایر سرپناهی برای بی خانمانها

گرمخانه ی شهرداری ملایر سرپناهی است که افراد بی خانمان در شبهای سرد پائیز و زمستان و اوایل بهار برای در امان ماندن از سرما به این محل پناه می آورند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر مجید فرجی شهردار ملایر در این خصوص گفت  شهرداری مکانی را در جوار  بوستان معلم برای در امان ماندن افراد بی خانمان و کارتن خواب تدارک دیده تا سرپناهی گرم و راحت برای این افراد باشد. این مکان با توجه به شیوع بیماری کرونا نیازمند رعایت کامل پرتکل های بهداشتی است که میبایست رعایت شود.   

 شهردار ملایر در ادامه اظهار داشت: از سال 1396 تاکنون شهرداری ساختمانی را با وسعت بیش از 220 متر مربع بنا، برای گرمخانه آقایان و از سال 1399 گرمخانه بانوان با وسعت 70 متر مربع جهت  حفظ جان شهروندانی که جایی برای اسکان و شب گذرانی در شبهای فصول سرد سال را ندارند در نظر گرفته است که دراین ساختمانها امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، حمام، تختخواب ، وسایل بهداشتی و شوینده، البسه،تلوزیون، یک وعده غذای گرم و ...تدارک دیده شده است .

 فرجی افزود در حال حاضر این ساختمان از 15 آبان ماه همزمان با شروع فصل سرما برای شب گذرا نی بیش از 40 نفر آقا و 10 نفرخانم آماده شده است و با همکاری خوب اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر غذای مورد نیاز این افراد در یک وعده شام تأمین می شود.

 در ادامه شهردار ملایر از اجرای برنامه مدون و منظم جهت اسکان در گرمخانه خبرداد و گفت: افراد بی خانمان بدون هیچ محدودیتی بعد از تاریک شدن هوا به گرمخانه مراجعه نموده و بعد از پذیرش توسط متصدی گرمخانه، استحمام کرده و لوازم همراه را در کمدهای شخصی موجود در گرمخانه قرار داده و لباسهای روزانه ی خود را تعویض و البسه مخصوص گرمخانه را به تن می کنند.

 وی در ادامه، از برخی دستگاهها و ادارات شهرستان که در قبال وظایف محول شده به آنها پیرامون گرمخانه شهرداری، همکاری و مساعدت نموده اند، تشکر کرد وگفت: با عنایت به جلسات برگزار شده در خصوص گرمخانه و تعیین وظایف مقرر شده ی برخی از دستگا ههای اجرایی در قبال این افراد، شایسته است این دستگاهها احساس وظیفه کرده و به تعهداتشان عمل نمایند و در این خصوص همکاری و هماهنگی بیشتری با شهرداری داشته باشند بخصوص از اداره بهداشت ودرمان شهرستان تقاضا نمود با توجه به شیوع ویروس کرونا اقدامات لازم در خصوص تب سنجی، سطح اکسیژن خون و تست کرونا برای افراد مشکوک، واکسن  و همچنین بازدید های دوره ای را انجام دهند.

فرجی  که بعد از برگزاری جلسات آموزشیِ «بازگشت به زندگی» در سالهای قبل در گرمخانه و گفتگو با تک تک افراد حاضر در گرمخانه  به ویژه افراد معتاد که اکثریت آنها را تشکیل می دهد ، خواستار تقویت اراده ترک مواد مخدر توسط این افراد شده بود گفت: ما آمادگی این را داریم تا مقدمات ترک اعتیاد آنها را فراهم نموده و بعد از پاک شدن از اعتیاد ، زمینه بازگشت به آغوش خانواده شان را فراهم نماییم.

شهردار ملایر در ادامه از کمکهای خیّرین تشکر نمود و گفت امسال قرار است حساب مشترکی با حضور چندین اداره متولی تشکیل که خیرین بتوانند کمکهای نقدی خود را به آن واریز نمایند تا صرف هزینه های گرمخانه گردد و خیرینی که تمایل به اهدای کالا جهت گرمخانه دارند می توانند در ساعات اداری کمکهای خود را تحویل روابط عمومی شهرداری واقع در خیابان شهدا نمایند.

فرجی در پایان اقلام مصرفی مورد نیاز گرمخانه را لوازم شوینده، شامپو، صابون، لیف و حوله حمام، قند، چایی، لباس زیر مردانه و زنانه ، شلوار گرمکن،لباس گرم، جوراب و کفش بیان کرد وگفت  در ادامه مسیر خدمت رسانی به افراد بی خانمان و کارتن خواب شهر خواستار نگاه ویژه مسؤولین و شهروندان به گرمخانه شهرداری هستیم  و امیدواریم با همکاری و کمکهای مسؤولین و خیّرین چراغ گرمخانه تا پایان اردیبهشت ماه سال بعد روشن بماند.