.

جزئیات خبر

کاشت 10000 اصله درخت و درختچه در ملایر

اداره ارتباطات و امور بین الملل
331
1400/12/15
کاشت 10000 اصله درخت و درختچه در ملایر

به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ملایر و با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری همزمان با میلاد با سعادت امام حسین (ع)، روز پاسدار و هفته منابع‌طبیعی، مراسم روز درختکاری با شعار (ایران سرسبز، هر ایرانی یک درخت، به یاد هر شهید هزار نهال) در بلوار فردوسی ملایر برگزار شد.

این مراسم با حضور معاون استاندار و سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان ملایر و هیئت همراه، شهردار ملایر، اعضای شورای اسلامی شهر ملایر، فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه شهرستان ملایر، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، خانواده معظم شهدا و جمعی از مسئولین ورؤسا و پرسنل ادارات برگزار گردید.

در این مراسم شهردار ملایرضمن تبریک به مناسبت فرخنده میلاد سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و روز پاسدار، گرامیداشت هفته منابع‌طبیعی و روز درختکاری اظهار داشت: درختکاری، فعالیتی اثربخش در جهت حفاظت از محیط‌زیست و تضمین زندگی آیندگان محسوب می‌شود و نهادینه شدن و ارتقای فرهنگ عمومی نسبت به اهمیت و جایگاه طبیعت می‌تواند راهگشای حفظ منابع طبیعی به عنوان گنجینه ملی باشد.

فرجی با اشاره به اینکه حرکت شایسته درختکاری نباید به روز یا هفته خاصی محدود شود و باید از هر فرصتی برای کاشت درخت و احیای فضای سبز استفاده نمود، عنوان کرد: مجموعه شهرداری ملایر یکی از اولویت‌های کاری خود را حفظ و نگهداری از درختان کاشته شده در سطح شهر قرار داده است  و در سال‌های اخیر اقدامات گسترده‌ای در جهت توسعه درختکاری وجنگل‌کاری کمربند سبز شهری صورت گرفته است.

شهردار ملایر تصریح کرد: درختکاری و احیای فضای سبز موجب ارتقاء نشاط و شادابی روحیه شهروندان می‌شود و می‌تواند باعث تلطیف هوا، کاهش ریزگردها و ایجاد تغییر در هویت بصری شهر شود.

فرجی خاطر نشان کرد: با توجه به کمبود منابع آبی، کاشت گونه‌های کم‌آب و مقاوم در دستور کار این شهرداری قرار گرفته است و در همین راستا استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین در بلوارهای آیت‌اله میرشاهولد، آیت‌اله شهید بهشتی، مبل و منبت شهید مطهری، جانبازان، میدان نبوت، میدان قائم، میدان شهید شاملو و بلوار سیف‌الدوله با هدف کاهش استفاده از ماشین‌آلات (آبیاری تانکری)، حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی و افزایش راندمان آبیاری صورت گرفته است.

شهردار ملایر وسعت فضای سبز ملایر را 3700000 متر مربع عنوان وگفت ملایر با دارا بودن 56 بوستان شهری و سرانه فضای سبز بیش از 22 متر مربع  یکی از بالاترین سرانه های غرب کشور را دارد.

فرجی در ادامه از کاشت   10000اصله درخت و درختچه در سطح شهر خبرداد و گفت از ابتدای آذر ماه تا پایان سال این تعداد درخت کاشته خواهد شد و در این بلوار به وسعت 2400 متر مربع امروز 300 اصله درخت  کاشته می شود.

شهردار ملایر در پایان خواستار مشارکت همه شهروندان در حفظ و نگهداری از درختان شهر شد و افزود: پوشش گیاهی، مراتع، جنگل‌ها و فضای سبز در هر شهری جزو سرمایه‌ها و ثروت آن منطقه به حساب می‌آیند و حفاظت از این گنجینه ارزشمند در توسعه و آبادانی شهر نیز نقش مهمی ایفا می‌کند .

در ادامه مراسم زنگنه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری در سخنانی از شهرداری ملایر در خصوص برگزاری این مراسم تشکر و مطالبی در خصوص اهمیت درختکاری بیان نمود و گفت نهالستان استان در ملایر وجود دارد و در سال یک ملیون درخت در آن تولید و در استان توضیع می گردد.

در انتهای این مراسم شرکت‌کنندگان به نشانه حمایت از محیط‌زیست و ادای احترام به مقام والای شهدا در چاله‌هایی که تدارک دیده شده بود، به غرس نهال پرداختند.