.

جزئیات خبر

مرکز نگهداری سگ های بلا صاحب ملایر اولین مرکز عقیم سازی سگ ها در استان همدان

اداره ارتباطات و امور بین الملل
518
1401/03/08
مرکز نگهداری سگ های بلا صاحب ملایر اولین مرکز عقیم سازی سگ ها در استان همدان

افزایش بی رویه جمعیت سگهای بلاصاحب پیرامون شهرها و روستاهای کشور و ممنوعیت کشتار و حذف فیزیکی این حیوان و همچنین با توجه به وجود انواع بیماری مشترک بین انسان و سگ و احتمال شیوع این بیماریها در مجامع انسانی ، در پاییز سال 1387 «دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد» با هدف اجرایی نمودن بند 15 ماده 55 قانون شهرداریها ، از طریق سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور به کلیه شهرداریها ابلاغ و ملاک عمل کارگروه استانی و شهرستانی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر مجید فرجی شهردار ملایر در خصوص سگهای بلاصاحب و ولگرد سطح شهر اظهار داشت :بر اساس دستورالعمل كنترل جمعيت سگهاي ولگرد ، در شهرداري ملاير واحد كنترل جمعيت جانوران مضر شهري زير نظر معاون خدمات شهري تشكيل و از سال 1398 طرح زنده گيري سگهاي بلاصاحب بر اساس دستورالعمل ابلاغي و همچنين از سال 1400 طعمه گذاري عليه انواع موش در سطح شهر توسط اين واحد پيگيري مي شود.

شهردار ملایر در ادامه از انتخاب محلی برای احداث پناهگاه خبرداد و گفت از دو سال قبل محوطه اي به مساحت تقريبي 6000 مترمربع در محلي مناسب و محصور بعنوان محل نگهداري و درمان سگهاي بلاصاحب در نظر گرفته شده که در اين مكان بالغ بر 300 مترمربع فضاي مسقف براي استقرار دامپزشك ، اتاق قرنطينه ، سرويس بهداشتي ، اتاقك نگهباني ، محل نگهداري توله ها و محل نگهداري سگهاي درمان يا عقيم شده ايجاد و مورد بهره برداري قرار گرفته و اين مركز بگونه اي طراحي و احداث شده كه سگهاي نر و ماده و توله ها در محوطه هاي جداگانه نگهداري مي شوند. در حال حاضر بیش از 400 قلاده سگ بلاصاحب در پناهگاه نگهداری می شود.

فرجی در ادامه از  اجراي دقيق دستورالعمل كنترل جمعيت سگهاي ولگرد خبر داد و گفت قريب به دو سال قبل پیمانکاری از طریق تشریفات قانونی و مناقصه انتخاب و هم ا کنون با درخواست شهروندان اقدام به جمع آوری سگها از سطح شهر و محلات و انتقال به پناهگاه می نماید. و در اين ارتباط سعي شده است كليه نكات مندرج در دستورالعمل به مورد اجرا درآيد.

  شهردار ملایر در خصوص جلب مشارکت حامیان حیوانات در ملایر اظهار داشت شهرداري ملاير بگونه اي برنامه ريزي نموده است كه عمليات غذا رساني ، درمان ، عقيم سازي و نگهداري سگهاي جمع آوري شده با مشاركت تعدادي از حاميان حيوانات در كنار اكيپ جمع آوري سگهاي بلاصاحب و تحت نظارت ايشان انجام شود و در اين ارتباط حاميان حيوانات در شهر ملاير نقش فعال و موثري در كنترل جمعيت سگهاي بلاصاحب داشته اند بگونه اي كه در غياب اين گروه ارزشمند امكان اجراي دستورالعمل مذكور بسيار دشوار مي شد و با تشكيل جلسات منظم بين مسئولين شهرداري و حاميان حيوانات ، ضمن بحث و بررسي در مورد شيوه اجراي دستورالعمل ، كليه پيشنهادات قابل اجراي حاميان دريافت و به مورد اجرا در مي آيد. این موضوع به کمکهای نقدی و غیر نقدی حامیان نیز تسری پیدا کرده است.

شهردار ملایر از تجهیز محل پناهگاه خبرداد و گفت پس ا زاحداث ساختمان جدید در پناهگاه برای استقرار کادر دامپزشک و کارشناسان ذیربط ، اتاق عمل پناهگاه مجهز به انواع تجهیزات مورد نیاز دامپزشک گردید و داروهای مورد لزوم برای درمان سگهای بلاصاحب اعم از انواع واکسن و داروهای تخصصی ، داروی بیهوشی و ... از طریق شهرداری خریداری و در اختیار تیم درمان قرار گرفت و همچنین دو دستگاه فریزر برای نگهداری غذاهای مازاد و یک دستگاه گاز خوراک پزی برای پخت و پز غذای سگها خریداری و در محل پناهگاه مورد بهره برداری قرار گرفت و تعدادی سازه بتنی بعنوان لانه سگهای جمع آوری شده در محل پناهگاه استقرار یافته و دو نفر نگهبان 24 ساعته در محل پناهگاه استقرار یافت.

فرجی در خصوص عقیم سازی در این مرکز گفت با مذاكره و بكارگيري يكي از دامپزشكان استان و همچنين برگزاري جلساتي با مسئولين اداره دامپزشكي شهرستان ، عمليات عقيم سازي گونه هاي نر و ماده ، پلاك كوبي و رها سازي آنها آغاز و اخیرا با سرعت بيشتري انجام می شود. در اين ارتباط لازم است به آگاهي رسانده شود طبق دستورالعمل شهرداري موظف است بسياري از سگهاي جمع آوري شده را پس از درمان و عقيم سازي در سطح شهر رها سازي نمايد و تصور اينكه كليه سگهاي بلاصاحب در محل نگهداري و درمان اين سگها بطور دائم نگهداري خواهند شد اشتباه است.

شهردار ملایر مشکلات موجود در این حوزه را چنین بیان نمود که عليرغم پيگيريهاي مكرر حضوري و مكاتبات متعدد ، تا كنون جلسات كارگروه ساماندهي حيوانات ناقل بيماري به انسان در سطح شهرستان ملاير برگزار نشده و پيشنهاد ميشود جلسات تخصصي با حضور نمايندگان اداره دامپزشكي ، حفاظت محيط زيست ، بهداشت و درمان و شهرداري ملاير برگزار و تصميمات مناسبي براي تداوم اجراي دستورالعمل مورد نظر و تسهيل در تامين دارو و ابزار دامپزشكي براي دامپزشك و دست اندركاران اجراي اين دستورالعمل اتخاذ گردد.

شهردار ملایر در انتها گفت:  نکته قابل اهمیت اینکه تعدادی از شهروندان عزیز به واسطه عطوفت انسانی و جهت حمایت از این حیوانات، اقدام به غذا رسانی به آنها می نمایند که از نظر علمی، اقدامی غلط می‌باشد و نتیجه‌ گیری بلعکس دارد چرا که سگها غریزه ای خاص و قلمرو مشخص و رفتارهایی چون شکار و شبگردی دارند و از این طریق ارتزاق می‌کنند و همشهریان  با غذا دادن به آنها، سگها را وابسته به جامعه ی شهری و انسانی می‌کنند که باعث حضور سگهای بیمار و هار شده و ممکن است بر اساس خوی حیوانی با حمله به همشهریان ، برای سلامت جسمی و روانی شهروندان و یا ایجاد خطر جانی و تکثیر بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان مشکل ایجاد کند  و عدم غذا رسانی به آنها باعث می‌شود این حیوانات از جامعه شهری دور و به محیط مناسب زیستی خود بازگردد و باعث کاهش جمعیت آنها خواهد شد.