.

جزئیات خبر

نشست خبری شهردار و شورای اسلامی شهر ملایر برگزار شد

روابط عمومی
306
1401/12/24
نشست خبری شهردار و شورای اسلامی شهر ملایر برگزار شد

ملایر در تهیه و تدوین اطلس سرمایه گذاری در استان پیشرو است و تکمیل آن سبب تسهیل و تسریع روند سرمایه گذاری در این شهر می شود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر، مجید فرجی شهردار ملایر با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این اقدام یکی از گام های بزرگی بود که شهرداری با همکاری‌های خوب شورای اسلامی شهر و فرمانداری ویژه ی ملایر در راستای توسعه شهر برداشت، در این اطلس که تکمیل آن حدود ۶ ماه زمان می برد، توسط مشاور موقعیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در شهر ملایر به درستی احصا می شود .

مجید فرجی با اشاره به تلاش های شبانه روزی در بحث های سرمایه گذاری و دعوت از سرمایه گذاران به ملایر، خاطرنشان کرد: در حال حاضر و با توجه به شرایط اقتصادی، جذابیت ملایر برای سرمایه گذاری های کلان، کم است اما دست از تلاش برنمی داریم و سعی می کنیم با انجام اقدامات توسعه ای این جذابیت را بالا ببریم.

وی افزود: در حاشیه ی جاده ی سلامت جهت ایجاد مرکز تجاری و هتل با اداره اوقاف به نتایج خوبی برای سرمایه گذاری رسیدیم که طراحی آن انجام شده است.

فرجی در ادامه با اشاره به اینکه، در مجاورت میدان کوثر، در زمینی حدود ۳ هکتار به عنوان یک موقعیت سرمایه گذاری، اقداماتی انجام شده است، افزود: درباره ی هتل نیمه کاره ی باغ تاریخی سیفیه به نتیجه نهایی رسیدیم و همچنین زمین راستان به اعلام عمومی گذاشته شده و به فردی که با کمترین قیمت و بیشترین سرمایه‌گذاری برای شهرداری بتواند بپذیرد، واگذار می‌کنیم .

شهردار ملایر با اشاره به اینکه بودجه سال 1401 حدود ۳۲۰ میلیارد تومان بود، بیان کرد: بودجه سال آتی را با افزایش ۲۰۰ درصدی، ۷۰۰ میلیارد تومان به شورای شهر پیشنهاد دادیم تا تحول بسیار بزرگی در حوزه های عمرانی برای شهر ملایر رقم بزنیم.

فرجی تأکید کرد: تمام تلاشمان را می کنیم تا منابع درآمدی را افزایش دهیم و از بودجه های غیر عوارضی مانند زمین و املاک و نیز از بودجه های ملی استفاده کنیم.

وی به جذب ۲ هزار تن قیر در سال جاری اشاره کرد و گفت: ما یکی از معدود شهر‌هایی هستیم که توانستیم این میزان قیر را جذب کنیم و پیش بینی می‌کنیم بیش از ۷۰۰ هزار متر‌مربع از معابر شهر را بهسازی و آسفالت کنیم و البته تلاش می‌کنیم این میزان را به یک میلیون متر مربع برسانیم.

فرجی با بیان اینکه پروژه های عمرانی که در بودجه پیش بینی نشده بود را به صورت موردی از شورا، درخواست مجوز کردیم، افزود: یکی از اقدامات فرهنگی _ عمرانی که برای ما اهمیت دارد و در نظر داریم به طور گسترده در تمام شهر اجرا شود، ایجاد سرای محله است که در این راستا، سرای محله شهید احدی در میدان استاندارد به بهره برداری رسید.

فرجی بیان کرد: دومین سرای محله را در محله ی کمتر برخوردار شهید زرینی شروع به ساخت کردیم که فونداسیون و اسکلت طبقه نخست آن تمام شده است و ایجاد یک سوله در کنار این سرا را برای ساماندهی مشاغل خانگی در نظر گرفتیم تا بتواند در اشتغال زایی مؤثر باشد.

شهردار ملایر با اشاره به کمبود مدرسه در این منطقه، گفت: ۲ هزار متر زمین برای این منظور خریداری شد و با آموزش و پرورش برای ساخت مدرسه ۶ کلاسه توافق کردیم.

وی همچنین از احداث پارکی به مساحت ۲ هزار متر در کنار مدرسه خبر داد و سرای محله، مدرسه و پارک را پروژه‌های محرک توسعه در این محله دانست.

فرجی یکی از اولویت های شهرداری را مسکن مهر عنوان کرد و گفت: از سنوات گذشته کاربری عمومیِ مسکنِ مهر، دیده نشده و مردم این منطقه در سختی هستند، در این راستا اوقاف کمک کرد و حدود ۱۲۰۰ متر زمین را تحویل گرفتیم تا جهت تأمین نیاز مردم این منطقه، مسجد، کتابخانه و مرکز تجاری احداث کنیم.

شهردار ملایر با اشاره به پایین بودن سرانه ی آموزشی مسکن مهر، افزود:  توانستیم ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر مربع زمین نیز تملک کنیم که برای ساختن مدرسه به آموزش و پرورش تحویل داده شد.

وی درباره تعریض خیابان شهدا و مصطفی خمینی بیان کرد: توافق با مالکان و تملک مغازه ها کار سخت و پروسه طولانی است اما تا کنون موفق شدیم ۱۰ ملک را تملک کنیم که ۴ مورد تخریب شده و ۴ مورد دیگر را طی چند روز آینده تخریب می کنیم که با این اقدام از اداره ثبت احوال تا میدان امیر کبیر خیابان عریض تر می شود ‌.

فرجی با بیان اینکه دبستان شهید رجایی واقع در خیابان شهدای ملایر کد تخریب دارد و باید تخریب شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه توافقاتی با آموزش و پرورش انجام شده است.

وی مشکل اصلی ساختمان پلاک ۱۷ را در واگذاری سند عنوان کرد و افزود: هزینه تأسیسات گرمایش و سرمایش این ملک ۱۸ میلیارد تومان است که چالشی برای شهرداری است اما تکمیل پروژه در دستور کار شهرداری است و پس از واگذاری سند در مورد کاربری آن به نتیجه می رسیم.

فرجی از تملک ۳ دانگ عمارت منصوری نیز خبر داد و گفت: به دلیل تعدد ورثه تملک ۳ دانگ باقی مانده طولانی شد اما ما از نظر قانونی اجازه مرمت این بنای تاریخی را داریم و در حال رایزنی و توافق با سایر وراث هستیم .

فرجی با اشاره به سرانه ی ۲۲ مترمربع فضای سبز در ملایر، گفت: ملایر به داشتن فضای سبز بالا مشهور است ما نیز در آستانه ی بهار، اولویت را در احیای فضای سبز، کاشت گل و درخت و ساماندهی بوستان ها قرار دادیم.

شهردار ملایر گفت، بوستان امین به مساحت ۱۷۰۰ متر‌مربع، بهره‌برداری شده و از بوستان های اندیشه و سجاد به مساحت ۱۵۰۰ متر‌مربع، بهره برداری و بهسازی بوستان شبنم در بلوار هفت تیر با مساحت ۱۵۰۰ متر‌مربع، سامان دهی فضای سبز و محوطه سازی بوستان خیابان عارف و آبیاری تحت فشار بلوار سیف الدوله، خیابان زرینی و مجموعه جهان کوچک را از اقدامات شهرداری ملایر در زمینه فضای سبز برشمرد.

وی همچنین از کاشت ۱۵ هزار گلدان شب بو، ۵ میلیون نشاء گل بنفشه، ۱۰ هزار گل همیشه بهار، ۹ هزار گلدان گل زینتی کلم، ۱۶ هزار بوته گل داودی و اجرای نخستین فرش گل پاییزه در پارک سیفیه خبر داد و گفت: بیش از ۱۵۰ المان نوری  و ۵۰ المان و استند برای ایام نوروز در سطح شهر در حال نصب است.