.

جزئیات خبر

نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان استان در ملایر راه‌اندازی شد

روابط عمومی
280
1402/03/17
نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان استان در ملایر راه‌اندازی شد

 اردوگاه ساماندهی متکدیان ملایر با حضور فرماندار و شهردار ملایر، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی ملایر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری ملایر، مجید فرجی شهردار ملایر در آئین افتتاح این اردوگاه اظهار کرد: بر اساس آیین نامه ی اجرایی ساماندهی متکدیان سال ۱۳۷۸، شهرهای بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، موظف به ایجاد اردوگاهی برای ساماندهی متکدیان شدند که طبق این دستورالعمل، شهرداری وظیفه ایجاد این اردوگاه و جمع آوری و تحویل متکدیان را برعهده دارد و برای هر کدام از ادارات و نهادها های ذی ربط نیز وظایفی تعریف شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه شهر ملایر کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، در سنوات گذشته تکاپویی برای ایجاد این اردوگاه نداشتیم اما متکدیان علاوه بر زشت نمودن چهره ی شهر، آسیب‌های اجتماعی و مشکلات فراوانی برای شهر به وجود آورده بودند و بنا به احساس نیازی که در شهر وجود داشت، شهرداری ملایر برای ایجاد این اردوگاه پیش قدم شد تا متکدیان به صورت اصولی و قانونی ساماندهی شوند.

فرجی بیان کرد: ساختمان متروکه‌ای به مساحت ۵۵۰ متر مربع در حاشیه ی جنوب‌غربی آرامستان بهشت هاجر داشتیم که این ساختمان را با حدود ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار تا خرداد ماه به طور کامل تعمیر و با ۲ فضای مسقف برای بانوان و آقایان برای ساماند‌هی متکدیان شهر تجهیز کردیم .

فرجی، با تأکید بر این که ما به هیچ وجه قصد نگهداری متکدیان را نداریم، افزود: در این طرح، متکدیان پس از جمع‌آوری و تحویل به اردوگاه ظرف حدود چند ساعت توسط ادارات و ارگان‌های ذی‌ربط، شناسایی، غربالگری، گروه‌بندی و تعیین تکلیف می‌شوند .

شهردار ادامه داد: پس از پایش متکدیان بر اساس انگیزه و دلیل انجام تکدی‌گری، هر کدام از آنها از کانال مربوطه ساماندهی می‌شوند. 

وی گفت: افرادی که به صورت حرفه‌ای و به عنوان شغل به تکدی‌گری مبادرت می کنند و تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهند دست از این کار بردارند به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند تا بر اساس ماده ۷۱۲ و ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی به جرم این افراد رسیدگی شود.

فرجی افزود: ناتوانان جسمی و افرادی که نیاز به حمایت دارند به دستگاه‌های حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی معرفی می‌شوند .

وی افزود: اعتبارات لازم برای معتادان متهاجر نیز در نظر گرفته شده و آنها به کمپ‌های ترک اعتیاد تعیین شده منتقل می‌شوند .

فرجی با تأکید براینکه هدف ما سلب انگیزه ی تکدی‌گری از متکدیان است، خاطرنشان کرد: در راستای توانمندسازی و حرفه‌آموزی متکدیان، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت رایگان اقدام به مهارت آموزی متکدیان می‌کند تا توانایی ایجاد شغل مناسب را کسب کنند.

وی بیان کرد: تعداد متکدیان بومی در سطح شهر کمتر از ۳۰ نفر است اما افراد زیادی از شهرهای دیگر به طور گمنام و ناشناس برای تکدی‌گری به ملایر می‌آیند که ما این افراد را به سوی شهرهای محل زندگیشان روانه می‌کنیم.

فرجی، مشارکت و نحوه برخورد شهروندان را نخستین قدم در کاهش تکدی‌گری دانست و افزود: تا زمانی که مردم به این افراد کمک می‌کنند، طرح ساماندهی متکدیان به نتیجه مطلوب دست نمی‌یابد.

وی با اشاره به اینکه تکدی‌گری، جرم است و کمک به متکدی، کمک به توسعه ی جرم است، تصریح کرد: اگر مردم به کمک کردن متکدیان ادامه دهند، توسعه ی این اقدام سبب افزایش بزهکاری و مشکلات فراوانی در سطح شهر می‌شود که با امکانات فعلی نمی‌توانیم پاسخگوی این معضل باشیم .

فرجی بیان کرد: در راستای اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در این زمینه به کمک رسانه‌ها نیاز داریم تا با مشارکت مردم این جریان را به سمتی هدایت کنیم که کمک‌های مردم در کانال قانونی خود و به نهاد‌های حمایتی تعلق گیرد .

فرماندار ملایر نیز در این آئین، ایجاد نخستین اردوگاه ساماندهی متکدیان در ملایر را سازوکاری برای ترویج مهربانی و تأمین کرامت بخشی از اقشار آسیب پذیر جامعه دانست و ابراز امیدواری کرد که به سرعت چهره زشت فقر و تکدی‌گری از سطح شهر ملایر جمع‌آوری شود.

سلمان اسماعیلی بیان کرد: از جمله افتخارات ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی و در شهرستان ملایر این است که هیچ فرد واجد شرایطی نیست که نیازمند حمایت باشد و کمیته امداد امام‌خمینی( ره)، بهزیستی و سایر دستگاه‌های حمایتی محدودیتی در حمایت آن داشته باشند.

وی تصریح کرد: فردی که واجد شرایط باشد و صلاحیت آن احراز شود در حمایتش هیچ‌گونه محدودیتی نداریم.

اسماعیلی گفت: متأسفانه پدیده ی زشتی که در تصویر فقر خودنمایی می‌کند و در برخی موارد ساماندهی شده، توسط افرادی است که خودخواسته این کار را انجام داده و به شغلی پرسود برای آنها مبدل شده است که باید با این افراد برخورد قانونی کرد .

وی تأکید کرد: ملایر را باید برای جنبه‌های سازماندهی شده تکدی‌گری ناامن کنیم تا مردم به سرعت تأثیر این اقدام را ببینند.

وی با اشاره به فراهم شدن این زیرساخت در ملایر گفت: با هم‌افزایی و همکاری دستگاه‌های مرتبط در این حوزه و با وفاق همکاری با یکدیگر، این بار برگ زرینی در مدیریت شهری ملایر ثبت خواهد شد.