.

باغ تاریخی سیفیه

باغ تاریخی سیفیه یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارکهای غرب کشور است. این بوستان در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه ساخته شده‌است. مساحت آن بیش از 15 هکتار ‌است. این بوستان یکی از باغ ها وپردیس های اصیل ایرانی بوده که دارای کوشک در قسمت انتهایی آن است که محل سکونت سیف الدوله بوده وگردش آب در آن جریان داشته است. باغ دارای درختان چنار کهنسال برای ایجاد سایه می باشد که محیط برخی از آنها بیش از 5 متر است، در باغ حوضچه‌ها و آبنما های فراوان وجوددارد که در فصل تابستان مورد توجه بسیاری از هموطنان قرار می گیرد. مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه

سلطان محمد ميرزا حاج سيف الدوله فرزند سلطان احمد ميرزا عضدالدوله فرزند فتحعليشاه قاجار مي باشد. در سال 1260 قمري در تهران متولد شد و دوره جواني را به تحصيل علوم و درك فنون پرداخته وپس از فراغت از تحصيل نظر به لياقت فطري وارد خدمات دولتي شد ودراواسط سلطنت ناصر الدين شاه  در همدان ، ملاير ، قزوين ،استرآباد)گرگان( ، كرمانشاه و خوزستان حكومت كرده و در خلال تصدي حكومتهاي مذكور به امير توماني نائل گرديد . وي حكومت ملاير را به دفعات عهده دار شد ) حكومت ثلاثه( كه اولين بار در سال 1304 ه.ق بوده و ملاير در آن زمان شهرستاني جديد الاحداث بود .آن مرحوم وقتي ملاير را به قصد تهران ترك مي نمود در محل كنوني آرامگاه وي كه به تپه مناجات معروف و در پارك واقع است بعد ازخاتمه نماز با حالت تأسف و غمناك رو به اطرافيان خود نموده و گفت در نماز با خداي خود عهد نمودم چنانچه املاك خالصه ملاير از طرف دولت وقت فروخته شود در اين محل پاركي احداث نمايم مفرح كه تفريگاه مردم گرديده و اهالي ملاير از اين بدي آب  و هوا نجات پيدا كنند . اتفاقاً پس از چندي ازطرف دولت وقت اجازه فروش املاك خالصيه انتقالي داده و زمين دهكده ازناو از طرف ايشان خريداري شد كه در حال حاضر محل پارك فعلي ملاير مي باشد چندي بعد توسط مقنيان يزدي شروع به احداث قنات  نمود تا اينكه موفق گرديد از 8 كيلومتري قنات احداث كرده آب آنرا به پارك بياورد. پس از اين شرحي براي ناصرالدين شاه معروض و تقاضا نمود پارك مذكور بنام پارك ناصري خوانده شود و استدعا كرد كه از مهندسان ايتاليايي كه براي احداث پاركها و تفريگاه هاي تهران  آمده بودند یک نفر را براي طراحی و كروكي پارك به ملاير اعزام كند.که با موافقت ناصر الدین شاه یک طراح به ملایر فرستاده و طرح اولیه پارک توسط او انجام گرفت وناصر الدین شاه پا رک را به نام سیفیه نامگذاری کرد. بعداز احداث پارك ،طبيعت نيز با نيات آن مرحوم مساعدت كرده و يكي از پاركهاي طبيعي ايران گرديد .اين پارك به عموم اختصاص پيدا كرد و در وصيت نامه نيز قيد شده كه هرگونه تملک شخصي در آن غير قانوني مي باشد.

سيف الدوله در سدن 60 سالگي ترك خدمت دولتي گفته و بعد از آن تمام اوقات خود را به خدمت مردم مشغول شد.

بعد از سيف الدوله نوه او مرحوم عضدي امير مؤيد نظر ايشان را انجام داد و در اواخر زندگي پارك مذكور را به شهرداري واگذار نمود.

 

مناطق گردشی
بام ملایر
باغ تاریخی سیفیه
یخدان میر فتاح
بازار ملایر